Rüya Tabirleri

Rüya Tabirleri

Rüyalar biyolojik açıdan tüm yönleri ile henüz açıklanamamıştır. Rüyalar ‘duygusuz algı’nın bir türü olarak da düşünülebilir. Rüya uykunun genel özelliklerinden biridir. Rüyalar uykunun hızlı göz hareketleri ile görsel ve işitsel bir algı ve duygu sürecine ilişkindir. Rüyalar için geçici ölüm hali de denilir. Neden, niçin rüya gördüğümüz konusu hala tam olarak açıklanamayan bir muammadır.

Çeşitli inanışlar ve tahminlerle her zaman gizemli ve yoruma açık bir konu olmuştur. Rüyalar metafiziksel olarak birçok şey ile bağdaştırılmış, açıklanmaya çalışılmış ve yorumlanmıştır. İlk insandan bugüne kadar filozoflar, bilim adamları, din adamları çeşitli açıklamalarda bulunmuştur. Ancak şu bir kesindir ki rüyalar büyük ve soyut bir dünyadır. Aynı zamanda rüyaların öteki dünyadaki yaşantımıza ilişkinde olduğu söylenmektedir. Ancak bu ilişkiyi yakalayabilmek için temiz kalpli ve temiz ruhlu olabilmek gerekir.

Musevilik, Hristiyanlıkta ya da Müslümanlıkta rüyalar ve rüya tabirleri ile ilgili birçok inanış mevcuttur. İnsanlar birçok şeyi anlamlandırmak ister ve bir sebep arar. Rüyalarda insanların anlamlandırmak istediği görülerdir. Rüyaları sonucunda bazen sevince, bazen korkuya kapılır ve o rüyayı neden gördükleri ile ilgili meraka kapılırlar. İslam dünyasında rüya tabirlerine özel bir ilgi gösterilmiştir. İslam âlimleri rüya tabirleri konusunda detaylı çalışmalarla bazı rüyaların açıklanmasını sağlamışlardır.

Bazen gördüğümüz rüyaların gerçekleşmesi bizi şaşkına çevirir hatta korkutabilir. Birçoğumuz Hz. Yusuf’un hikâyesini duymuş olmalıyız. Hz. Yusuf hapisteyken oradakilerin rüyalarını dinleyerek idam edilip edilmeyeceklerine dair ön görüde bulunurmuş, firavunun rüyasını da yorumlayarak ülkeyi kıtlıktan kurtarmıştır.

Rüya tabirleri iki isimle daha anılır, ‘amaçlı rüyalar’ ve ‘haberci rüyalar’ olarak. Rüya tabirleri, bir mesaj taşıyan rüyalardaki sembolizmi çözmeye yönelik olan bir çalışmadır. Her rüya bir mesaj taşımaz. Psikofizyolojik nedenlerle görülen ve mesaj taşımayan rüyalara ‘alelade rüyalar’ denmektedir. Bir mesaj taşımadıkları içinde yorumlanmaya gerek duyulmazlar. Bunları göz önüne aldığımız zaman bir rüyayı yorumlamadan önce o rüyanın haberci bir rüya mı yoksa alelade bir rüya mı olup olmadığını anlamamız gerekmektedir. Bu da bu rüya türleri ile ilgili bir bilgi birikimini gerektirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Göz Falı başlıklı makalemizde Göz Falı Anlamları, Göz Falı Falcısı ve Göz Falı Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir