Tesbih Falı

Tesbih Falı

Tesbihin kökeni ilk avlanan insana kadar dayanmaktadır. Avladıkları hayvan kemiklerini halka şeklinde dizip, üzerlerinde taşıyarak düşmanlarına gözdağı verdikleri bilinir. Daha sonra ortaçağda yine savaşlarda askerlerce aynı taktik kullanılmıştır. İbadet amacı olarak ilk kez Budist Brahman rahipleri tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Hz. Ebu Bekir döneminde Müslümanlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Bizim geleneklerimize göre tesbih en az 33 tane sayısı ile kullanılmaktadır.

Bazı dualar ve tesbih yardımı ile asırlar önce kıble yönü tespit edilebilmekteydi. Bu duaları bilerek niyet ettiklerinde kıblenin yönü bulunabilirken, tesbih falı da bakılabilir bir duruma gelmiştir. Tesbih falı için 99’luk püsküllü bir tesbih kullanılmaktadır. Tesbih falı için önemli olan duaları bilmek ve niyet etmektir. Doğru ayetlerin bilinmesi çok önemlidir. Yanlış bilgiler doğrultusunda doğru olmayan inançlar doğabilir.

Tesbih falının amacı istediğiniz konuda niyet etmek ve olup olmayacağı konusunda havas ilminden yardım almaktır. Samimi bir şekilde niyet edilerek yapılan tesbih duaları doğru çıktığı zaman bazı kişiler bunu istihare olarak adlandırmışlardır. Tesbih falı daha çok bir niyet, dilek işidir. Manevi ve dini yönünüz kuvvetli ise bu fal size yardımcı olacaktır. Bir işinizin yolunda gidip gitmeyeceğini öğrenmek, bir konunun sizin için hayırlı olup olmadığını öğrenmek veya biraz olsun içiniz rahatlasın istiyorsanız tesbih falı size faydalı olacaktır. Uygulanabilirliğinin kolay olması açısından tekrarlanması kolaydır.

Tesbih falına bakarken kullanacağınız tesbihin püsküllü olması önemlidir. Tesbih falına bakılırken püskül kullanılmaktadır. Tesbih falında daha doğru sonuçlar almak için gusül abdesti almak önemlidir. Abdest alındıktan sonra tesbihin imame (baş kısmı) kısmı tutulur, sonrasında kafanızdaki konuya ilişkin niyet edilir. Niyet, ‘ Eğer şu işim olacak ise/ eğer şu işim hayırlı ise, tesbih sağa sola sallansın’ şeklinde edilir. Niyetin ardından ise üç kere İhlas Suresi ve bir kere de Fatiha Suresi okunarak tüm ölmüşlerin ruhuna yollanır. Tesbih dirsek kısmından tutularak dirsek bükülür bir süre beklenir. Bu süreç içinde bir kıpırdanma olursa bu dileğiniz gerçekleşeceğine işaret etmektedir. Ancak tesbih de hiçbir hareketlenme gözlenmez ise dileğinizin gerçek olmayacağı anlamanı gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yüzük Falı başlıklı makalemizde yüzük falı bebek cinsiyet nasıl bakılır, Yüzük Falı Cinsiyet ve yüzük falı hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir